4 lutego 2022 r. obchodzimy XXI Światowy Dzień Walki z Rakiem 2022 (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce odnotowuje się rocznie ponad 160 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz około 100 tys. zgonów. Ponad 1 mln osób żyje z chorobą nowotworową rozpoznaną w ciągu ostatnich 15 lat. Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, po chorobach układu krążenia.
Najważniejszą rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka pierwotna. Jej celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych np. regularne badania profilaktyczne.
W przypadku większości nowotworów nie można określić jednego czynnika odpowiedzialnego za ich powstanie. Chorobę nowotworową wywołuje najczęściej zespół wielu czynników związanych z:
Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko zachorowania. Zasady, których należy przestrzegać, zostały opublikowane w „Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem”.
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszej Środzie z Profilaktyką.
ULOTKA Codzienna profilaktyka nowotworowa
FILM Codzienna profilaktyka nowotworowa
Inne przydatne linki
diety.nfz.gov.pl
https://akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia/
https://akademia.nfz.gov.pl/cwiczenia/?lang=en
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/europejski-kodeks-walki-z-rakiem
https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne
https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-40-plus